Gdzie kupować używane auta?

Nie każdego stać na nowy samochód, a gdy koniecznie chcemy mieć własny środek transportu, pozostaje auto z drugiej ręki. Wiele osób obawia się takich transakcji, bo zdarza się, że auto wyglądające na sprawne ma poważne ukryte wady, co naraża kupującego na duże straty finansowe. Czy da się tego uniknąć?

Auto od autoryzowanego dealera

W wielu salonach samochodowych sprzedawane są nie tylko nowe modele prosto z fabryki, ale też samochody używane. Auta w autoryzowanych salonach są zwykle bardzo dokładnie sprawdzane i rzadko się zdarza, by już po sfinalizowaniu umowy nowy właściciel nagle odkrył poważne usterki w zakupionym pojeździe.

Salony najczęściej wystawiają samochody dość nowe, które miały tylko jednego właściciela, zwykle też można liczyć na pełną dokumentację pojazdu, z historią serwisowania i ewentualnych napraw. Do tego salon daje na zakupione auto gwarancję i w razie problemów wiadomo, do kogo się zgłosić z roszczeniami. Minusem tego rozwiązania jest jednak to, że salon prowadzi sprzedaż jednej, góra kilku marek należących do danego koncernu.

Dealerzy dają gwarancję, ale taka gwarancja kosztuje, więc to nie jest szczególnie korzystna opcja dla osób, które liczą przede wszystkim na okazyjną cenę. Za to kierowcy, którzy cenią sobie własny spokój i nie chcą się zastanawiać, czy kupowane z drugiej ręki auto nie kryje pod maską jakichś nieprzyjemnych niespodzianek, docenią taką możliwość i chętnie zapłacą więcej za bezpieczną transakcję.

Samochód z ogłoszenia

Kupno samochodu od osoby prywatnej to jedna z najpopularniejszych opcji. Dzisiaj jeszcze łatwiejsza ze względu na możliwość publikacji ogłoszenia w internecie, choć pewniejsze jest zwykle nabywanie samochodu od osoby znanej osobiście albo z polecenia kogoś zaufanego.

Oczywiście nie każdy sprzedający jest oszustem, który próbuje naciągnąć swojego klienta, niemniej takie historie nie należą do rzadkości, dlatego trzeba bardzo uważać z kim podpisujemy umowę oraz co tak naprawdę kupujemy. Przed zawarciem transakcji trzeba zawsze bardzo dokładnie obejrzeć kupowane auto, nie zaszkodzi też poprosić o pomoc zaprzyjaźnionego mechanika samochodowego. Coraz popularniejsze jest przy takich transakcjach wynajmowanie niezależnego specjalisty, który ocenia samochód wystawiony na sprzedaż i na podstawie tych oględzin przygotowuje szczegółowy raport dotyczący wyglądu oraz stanu technicznego.

Na rynku wtórnym największym zainteresowaniem cieszą się auta wystawiane przez pierwszego właściciela, ale to jeszcze nie znaczy, że samochód jest na pewno w dobrym stanie – wciąż trzeba sprawdzić historię serwisowania. Szczególną czujność należy zachować przy bardzo atrakcyjnej cenie, bo zwykle idzie za tym jakiś feler, oraz kiedy właściciel odmawia jazdy próbnej, oględzin w warsztacie czy dostępu do pełnej dokumentacji pojazdu.

Komis

Nie wszyscy mają dobrą opinię o komisach, ale tak naprawdę powodzenie transakcji zależy od konkretnej placówki – są komisy bardzo rzetelnie prowadzone, z uczciwymi sprzedawcami, oraz komisy, w których notorycznie wciska się klientom samochody wątpliwej jakości, choć na pozór prezentują się one bez zarzutu.

Dobry komis zapewnia odpowiednie warunki do przechowywania swoich samochodów – jeśli auto stoi wiele tygodni pod gołym niebem, na mrozie, narażone na częste opady, nie pozostaje to bez wpływu na jego kondycję. Umowa przedstawiona przez komis nie zawiera żadnych niejasnych zapisów, szczególnie gdy chodzi o odpowiedzialność za usterki, jakie zostaną odkryte po zakończeniu transakcji.

Komis zwykle oferuje szeroki wybór marek i modeli, do tego daje możliwość zakupu samochodu na raty, a nawet pośredniczy w zaciąganiu kredytu czy zakupie polisy na korzystnych warunkach. Nie zawsze jednak jest pewność co do pochodzenia samochodu oraz jego historii, a dochodzenie ewentualnych roszczeń bywa bardzo problematyczne.

Skup

Skupy takie jak na przykład skup aut Nakło nad Notecią – kupimyauto.com/skup-aut-solec-naklo-nad-notecia/ zajmują się przede wszystkim pozyskiwaniem używanych samochodów, ale nierzadko prowadzą także dalszą odsprzedaż. Są to najczęściej oferty samochodów względnie nowych, w dobrym stanie, których nie opłaca się rozbierać na części, bo ciągle nadają się do jazdy i nie sprawiają poważniejszych kłopotów.

Zanim skup wystawi auto na sprzedaż, oddaje je do remontu, co wprawdzie podnosi cenę samochodu, ale zarazem klient otrzymuje pojazd, z którym nie musi nic więcej robić by normalnie z niego korzystać. Ofertę wybranego skupu można sprawdzić na stronie internetowej i jeśli wyda się ona ciekawa, wystarczy zarezerwować termin na oględziny.

Która opcja najlepsza?

Pewne placówki, jak https://kupimyauto.com/ – skup aut w Toruniu, nie robią kłopotu z oględzinami samochodu czy jazdą próbną, i to właśnie zmniejsza ryzyko wtopy finansowej. Generalnie najbezpieczniejsze są zakupy w renomowanych salonach i firmach o ugruntowanej pozycji na rynku, które są polecane przez wielu klientów. Niezależnie od miejsca, obowiązuje zasada ograniczonego zaufania – zakup samochodu to zbyt poważna inwestycja by zdać się na przypadek i przyjmować na słowo zapewnienia sprzedawcy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *